Boh Loki
Loki je v severskej mytologii boh, alebo jötunn (alebo oboje). Je synom Fárbautiho a Laufeye, a brat Helbindiho a Býleistra (a pokrvný brat Odina). S obryňou Angrbodou má Loki deti: vládkyňu podsvetia Hel, vlka Fenrira a morského hada Jörmungandra. S bohyňou Sigyn je otcom Nariho.
Lokiho vzťahy s bohmi sa líšia podľa zdrojov. Občas im pomáha a občas im robí problémy. Loki dokáže meniť podoby a v rôznych prípadoch sa objavuje vo formách ako losos, tuleň, kobyla či mucha, a možné je, že aj ako staršia žena. Lokiho pozitívny vzťah s bohmi sa končí jeho úlohou v zosnovaní Baldorovej smrti. Nakoniec je zviazaný bohmi s vnútornosťami jedného z jeho synov. Na zviazaného Lokiho zhora kvapká hadí jed a jeho žena Sigyn ho zbiera do misky (aby nekvapkal na jej muža). Ale, keď je miska plná tak ju musí Sigyn vyliať a počas tejto chvíľky (keď Sigyn vylieva jed z misky) na neho jed kvapká, čo zapríčiňuje, že sa Loki zvíja v strašlivej bolesti – a tým spôsobuje zemetrasenia. S nástupom Ragnaröku Loki prekĺzne z povrazov a bojuje proti bohom so silami jötnarov. V tomto čase sa stretáva s bohom Heimdallrom, s ktorým bojuje. Nakoniec sa zabijú navzájom.
Loki je spomenutý v mnohých dielach, v básniach skaldov a v škandinávskom folklóre. Loki môže byť zobrazený na Snaptunskom kameni, Kirkbskom Štefanovom kameni a Gosforthskom kríži. Jeho pôvod a rola v severskej mytológii boli veľakrát témou diskusií učencov.